Newsletter!

Różne oblicza cynamonu

Ta niezwykła  przyprawa jest  znana ludziom już od czasów starożytnych. Pierwsze wzmianki o niej pojawiają się w Biblii  oraz w spisach arabskich lekarzy. Pierwotnie cynamon był stosowany jako lekarstwo, dopóki nie zaczęto odkrywać innych jego właściwości…i odmian.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że jest kilka gatunków cynamonu, przy czym tylko jeden jest tym ,,właściwym”. To cynamon cejloński, rzadziej spotykany niż ten pospolitszy – cassia, pochodzący z Chin, Wietnamu I Birmy. Prócz niższej ceny  cynamon typu cassia cechują  odmienne właściwości. Różni je zawartość pewnej substancji – kumaryny, która w dużych ilościach może bardzo niekorzystnie wpływać na działanie wątroby. Cassia (czyli ten tańszy zamiennik cynamonu) wykazuje wysoką zawartość kumaryn, z kolei cejloński zawiera jej śladowe ilości. Dlatego właśnie odmiana m.in. chińska n i e jest wskazana do częstego stosowania w diecie oraz jako suplement.

Właściwa odmiana drzewa cynamonowca ma miękką i kruchą korę. Przyprawa ma jasnobrązową barwę i przede wszystkim – aromatyczny, korzenny, słodkawy smak. Przy odrobinie uważności łatwo odróżnić go od cynamonu cassia, bo jest bardziej subtelny.  Z resztą sami spróbujecie….

Cynamonowiec cejloński pochodzi ze Sri Lanki, zwanej dawniej   Cejlonem, któremu  drzewo zawdzięcza swoją nazwę. Cenny proszek cynamonowy powstają z jego kory, liści i korzeni. Proces pozyskiwania jest długotrwały i skomplikowany. 

Przyprawa, której zwykle używamy w kuchni powstaje dzięki wysuszaniu oraz mieleniu kory cynamonowca. Na Sri Lance  w wytwarza się ( także w małych manufakturach  na wsi) cenny olej z liści cynamonu, stosowany jako baza do wielu preparatów oraz  w  medycynie ajurwedyjskiej, o silnych właściwościach rozgrzewających.

Jak już zdążyli zauważyć nasi praprzodkowie, cynamon posiada liczne właściwości lecznicze. Działa antybakteryjne oraz łagodząco na mięśnie, neutralizuje toksyny, a co ważniejsze – poprawia trawienie poprzez stymulację układu pokarmowego. Przyczynia się także do regulacji działania układu krążenia, obniża poziom cholesterolu oraz cukru w organizmie, przez co jest przyprawą polecaną diabetykom z cukrzycą typu 2. Cynamon działa także korzystnie na przemianę materii wspomagając odchudzanie.

Cynamon jest przyprawą wskazaną osobom o doszach: wata I kapha, gdyż łagodzi ich nadmiarowe cechy. Vata jednak , ze względu na swoją suchość, nie powinna go stosować w nadmiarze, gdyż cynamon jest  co prawda silnie rozgrzewający ale także wysusza. 

Na co dzień, stosowany także np. do deserów, równoważy naturę słodkiego smaku zawierającego element ziemi i wody, tak jak to ma miejsce w zdrowym deserze: Daktyle a ‘la trufle.