
Masaż ajurwedyjski Abhyanga
Odprężenie mięśni całego ciała i przygotowanie ich do wysiłku to również jedno z zadań Abhyangi. Masaż dobrze sprawdza się dzień przed ważnym meczem, treningiem lub trudnym dniem w pracy. Jest istotną odżywką dla mięśni, bezcenną dla regeneracji ciała i umysłu.

Masaż zapewnia natłuszczenie, nawilżenie i oczyszczenie skóry. Karmienie organizmu sztuczną śmietanką czy balsamem można skuteczniej zastąpić małym słoiczkiem oleju kokosowego najwyższej jakości (latem) lub migdałowego czy sezamowego (zimą).

Ajurwedyjki masaż głowy
– Odciążenie umysłu
Odczucie „odpuszczenia” to zasługa masażu głowy ,który jest ważna częścią Abhyangi i może być także wykonany jako samodzielny masaż. Działa na wzmocnienie włosów, pozbycie się łupieżu, wzmocnienie cebulek a także też leczy kark i mięśnie zwane potocznie „musikami”. To właśnie one najczęściej objawiają ilość stresu generowanego w naszym ciele, napinają się i pod wpływem chronicznych myśli i działań w stresie. Zastygają w uścisku, tworząc bolesny pancerz. Napinają się również od intensywnej pracy przy komputerze. Masaż skutecznie wyzwala nagromadzone w ciele stresy, co powoduje uczucie lekkości i wyzwolenia oraz więcej radości.

Lekkość, spokój i akceptacja czyli sattwiczny stan umysłu, który powstaje po masażu pozwala na zrelaksowane podejście do rzeczywistości, pomimo mnogości bodźców w ciągu dnia.

Abhyanga kończy się masażem twarzy, aby dopełnić całości. Waciki z wodą różaną nakładamy na oczy i pozwalamy na kilkuminutowy odpoczynek, by zintegrować lepiej masaż.
?Polecam samodzielne nakładanie oleju na twarz w domu. Nie naciągamy przy tym skóry, a po 15-30 minutach delikatnie zmywamy olej, niedokładnie. Potem nakładamy tonik i krem. Zobaczycie różnicę w wyglądzie skóry po pierwszych 7-14 dniach. ?